وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: فروش پایان‌نامه‌ها در شبکه‌های مجازی یا خیابان‌ها طبق قانون رسیدگی مقابله با تخلفات علمی قابل پیگیری است.

 

6370500.jpg (84 KB)

 

 دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه برای پیشگیری از تخلف فروش پایان‌نامه‌ها بیان کرد: تخلف فروش پایان نامه‌ها در شبکه‌های مجازی یا خیابان‌ها طبق قانون رسیدگی مقابله با تخلفات علمی قابل پیگیری است. بنابراین افرادی که گول کلاهبرداران فروش غیر قانونی پایان نامه‌ها را می‌خورند، باید بسیار مراقب خود باشند.

وی ادامه داد: گروه‌های اخلاقی و پژوهشی فعال در دانشگاه‌ها تمام مدارک علمی اعم از مقاله، پایان نامه و هر سند علمی که دانشجویان و استادان ارائه می‌دهند، بررسی کرده و اگر این موارد با مسیر غیر قانونی یا تخلف تهیه شوند، حتما از طریق برخورد قانونی پیگیری خواهند شد. اگر مدارکی بدون عبور از مسیرهای قانونی در اختیار افراد قرار بگیرند، از طریق سامانه ملی ارزیابی تحصیلی که تمام اطلاعات فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور را در آن مندرج می‌کند، به راحتی با وارد کردن کدملی قابل ارزیابی است؛ بنابراین واقعی بودن یا غیر واقعی بودن مدارک علمی یا پایان نامه با استفاده از این سامانه برای همه افراد به خصوص دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی کنترل خواهد شد.
وزیر علوم اضافه کرد: تعدادی از دانشگاه‌ها به علت زیاد بودن داده‌ها همچنان در حال انتقال اطلاعات هستند و به تدریج تا پایان امسال همه مراکز آموزش عالی کشور اطلاعاتشان در این سامانه درج خواهد شد؛ این سیستم به سیستم دولت الکترونیک وصل است بنابراین جعلی بودن مدارک علمی یکی از مباحثی است که قطعا کنترل خواهد شد. دانشگاه‌ها موظف هستند موارد علمی مختلف را در صورت غیر قانونی بودن رسیدگی کنند؛ چراکه آئین نامه نوشته شده این مسئولیت را به صورت بسیار جدی در اختیار دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی قرار داده است.
بر اساس اعلام وزارت علوم، غلامی در پایان با یادآوری اینکه مردم باید آگاه شوند و گول این کلاهبرداری‌ها را نخورند، اظهار کرد: اگر برای این موارد مشتریان کاهش پیدا کنند، در نتیجه فروش غیر قانونی پایان نامه‌ها و مدارک علمی خود به خود محو خواهند شد و همزمان برخورد قانونی از طریق نیروی انتظامی هم صورت خواهد گرفت./ ایسنا