آیا دختران مجرد می توانند گذرنامه بگیرند و یا مستقل زندگی کنند؟

پرسش

 لطفا در مورد حقوق قانونی دختران مجرد توضیح بدید. مثل گرفتن گذرنامه و مستقل زندگی کردن از خانواده و شرایطش. ممنونم

پاسخ مشاور

۱- برابر قوانین ایران هر فرد (فارغ از جنسیت) بعد از تولد از همه حقوق شهروندی و مدنی برخوردار است. درباره دختران مجرد تنها استثنای محدودکننده تا پیش از سن رشد اجازه ازدواج دختر مجرد در صورت دوشیزه بودن با پدر یا جد پدری (در غیاب پدر) است که البته مشروط به منطق و دلیل قابل قبول است و اگر دختر مجرد، خواستگاری را دارای صلاحیت کافی برای همسری خویش بداند می تواند با مراجعه به دفترخدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست دریافت اذن ازدواج از دادگاه حقوقی خانواده، درخواست صدور رای قضایی و قانونی کند.
۲- برای دریافت گذرنامه هر ایرانی زیر 18 سال (دختر و پسر) نیاز به اجازه کتبی رسمی قیم یا ولی دارد ولی پس از آن نیازی به این اجازه نیست.
۳- زندگی مستقل زنان مجرد هم تابع اصل کلی ولایت پدر یا جد پدری در صورت صلاحدید و برای نگهداری و تربیت فرزند است و در صورت اثبات رشد فرزند دختر یا پسر نمی توان آن ها را از زندگی مستقل بازداشت و محروم کرد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.