آیا زن می تواند در خانه پدر همسرش اقامت نکند؟

پرسش

قیبل از ازدواج با خانمم قرارگزاشتیم که پس از عقد و انجام مراسم عروسی تا مدتی و تا وضع مالی مناسب پیدا کنیم در خانه پدری من زندگی کنیم. پس از گذشت چند هفته از ازدواج خانمم حاضر به ادامه زندگی در منزل پدر من نیست و به خانه پدر خودش رفته. با توجه به این که در عقد نامه حق سکونت را به ایشان داده ام آیا می تواند منزل را ترک کند؟ آیا می توانم بابت عدم تمکین از او شکایت کنم؟


پـاسخ

با عنایت به این امر که تهیه و فراهم نمودن اقامتگاه یا منزل مشترک از جمله وظایف و تکالیف زوج محسوب می شود و هم چنین با توجه به این مورد که زوج به هنگام انعقاد عقد نکاح حق سکونت را به نفع زوجه مقرر نموده است، زوج قادر نخواهد بود به موجب ماده 1114 ق.م زوجه را ملزم به اقامت در منزل پدر خویش نماید و حقی نسبت به عدم تمکین زوجه برای ایشان متصور نخواهد بود.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که صلح؛ مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.