کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو

پرسش

بنده طبق یک قولنامه بنگاه، خودرو خریداری کرده ام و با یک قولنامه دستی فروختم با دریافت دوچک که در قولنامه ذکر شد در صورت پاس نشدن چکها معامله فسخ است و حق فروش تا پاس چکها ندارد ولی ان شخص خودرو را فروخته و چند دست گشته. من از صاحب سند خواستار شدم که پلاک بنام خود را توقیف کند. خودرو توقیف شد. نفر چهارم بعد از من و نفر سوم بعد از من شکایت علیه صاحب خودرو کرده و خواستار الزام به تنظیم سند شده اند. من هم طبق قولنامه خواستار فسخ معامله خودرو شده ام. آن ها رای غیابی گرفته و من رای غیابی بر فسخ سند و کارت سبز نزد خودم است. آیا آن ها می توانند پلاک خودرو رو تعویض و بنام کنند. من چه باید بکنم؟ چون ابلاغیه ها را به دستم نمی رسانند و رای غیابی بر ضررم صادر میشود و در شورا است طرح ثنا ندارد.

پاسخ مشاور

نخست این که اگر حق فسخ داشتید باید با اعلام رسمی از طریق اظهارنامه در دفترخدمات الکترونیک قرارداد را فسخ می کردید و سپس به دادگستری مراجعه می شد؛ دوم اگر دادگاه مالک رسمی را مکلف به تنظیم سند کرده باشد و رای آن ها پس از رای به سود شما صادر شده باشد اما تعارضی با رای درباره شما نداشته باشد، امکان انتقال پلاک هست؛ سوم رای غیابی در هر صورت قابل اعتراض است و باید در همان شعبه صادر کننده رای واخواهی و درخواست رسیدگی مجدد کنید. اگر رای غیابی به صورت قانونی به شما ابلاغ شده باشد – نه واقعی- دادگاه در صورت پذیرش واخواهی شما قرار قبولی آن را صادر و جلوی اجرای رای گرفته می شود. اگر رای اجرا شده باشد، در صورت صدور رای بعدی به سود شما، می توانید خسارت اجرای رای را از طرف مقابل بگیرید؛ چهارم این که می توانید در صورت موافقت دادگاه و رئیس دادگستری (هر دو) با سپردن موقت مبلغی در حساب دادگستری- که مبلغ آن را قاضی تعیین می کند – درخواست صدور دستور موقت برای جلوگیری از نقل و انتقال خودرو را ارائه کنید؛ پنجم شماره ثنا (ثبت نام الکترونیکی) به عنوان رمز 10رقمی شما در دادگستری، در شورا هم در دسترس است. باید آن را در سامانه دادگستری فعال کنید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.