حکم زایل کردن عقل انسان چیست؟

پرسش

سلام قربان وقت عالی بخیر من یه سوالی داشتم زن من سر یه شوخی بچه گانه مدتی است دچار زوال عقد شده، اینطور که یک روز خواهرش با یکی از دوستاش که میدونستن زنم خونه تنهاس و به شدت از تنهایی میترسه، از این ماسک های اسکلت و ترسناک به صورتشون میزنن و چون خواهرش زیاد به خونه ما تردد داره کلیدم بهش داده بودم، نمیدونم چرا اینکارو کردن منم اون شب شب کار بودم، خلاصه سرتون درد نیارم با همون وضعیت میرن داخلو زنم اونارو میبینی همونجا بیهوش میشه میرسونش بیمارستان که دکتر اونجا نشانه هایی از جنون و زوال عقل مشاهده می کنه، الان سه ماهی میشه از اون شب کذایی می گذره و دکترش امیدی به بهبودیش نداره و میگه به احتمال قوی جنون ایجاد شده دائمی و مستمر باشه، منم دیگه زدم به سیم آخر میخام ازشون شکایت کنم، مجازاتش چیه؟

پاسخ مشاور

درود بر شما با شنیدن شرح واقعه خیلی متأسف شدم اما در پاسخ به پرسش حضرتعالی بایست گفت که تحقق زوال عقل و جنون دائمی نیازمند تأیید پزشک قانونی دارد و در صورت احراز آن توسط نهاد مربوطه و طرح شکایت، به موجب ماده 675 قانون مجازات اسلامی 1392، مرتکبین به پرداخت دیه کامل محکوم می گردند.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.