استفاده همسایگان از پشت بام

پرسش

سلام.ساکن طبقه 5آپارتمان 5طبقه ای هستم که آن را پیش خرید نموده بودم. تعداد ده عدد کندانسور کولر گازی اسپیلیت روی بام من قرار داده شده است. با توجه به اینکه این کولر ها سر و صدا را به واحد من که زیر کولرها قرار گرفته است منتقل می کند، آیا من حق دارم نسبت به این موضوع اعتراض و درخواست جابجایی آنها را کنم.امکان جابجایی به بالای انباری ها وجود دارد.


پـاسخ

نخست این که بام ساختمان از جمله مشاعات بوده، استفاده اختصاصی و بدون رضایت مالکان دیگر از آن ممنوع است؛ دوم این که هر گونه مزاحمتی برابر قانون مجازات اسلامی و قواعد حقوقی عام، ممنوع است و می توانید در صورت ادامه آن و اثبات مزاحمت شکایت کیفری در دادسرا مطرح کنید؛ سوم می توانید درخواست جابجایی آن دستگاه ها را با توجه به امکان پذیر بودن بدهید؛

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که صلح؛ مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.