ذبیح‌الله خدائیان در ارتباط با موضوع وقف کوه دماوند، گفت: قسمت زیادی در اطراف روستای ملار  وقف شده است و فاصله زیادی نیز با کوه دماوند دارد و قسمتی است که قابل تملک بوده است، پس این قسمت وقف شده است و سندش به نام اوقاف صادر شده است.

 

2367565.jpg (43 KB)

 

ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با این‌که آیا برای سایر قله‌ها و کوه‌ها نیز باید اسناد مالکیت ملی صادر شود یا نه؟ بیان کرد: به موجب قانون ساماندهی، تهیه نقشه اراضی استاندارد روستایی و هم‌چنین تفکیک و تایید نقشه‌ها برعهده بنیاد مسکن است و ما براساس تاییدی که بنیاد انجام می‌دهد نسبت به صدور سند مالکیت برای روستائیان اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: صدور این اسناد موجب ماندگاری روستائیان در روستاها می‌شود، من اعتقادم این است که امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن موجب می‌شود زندگی در روستاها رونق بگیرد و زمینی که دارند تبدیل به سرمایه‌ای می‌شود که می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند. اگر در روستایی زمین وقفی هم وجود دارد قرارداد اجاره بین سازمان اوقاف و شخص بهره‌بردار منعقد می‌شود و بر اساس آن قرارداد ما هم اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم.

خدائیان با اشاره به موضوع وقف کوه‌ها اضافه کرد: کوه و جنگل مالکیت شخصی ندارند که وقف شوند و این‌که بگوییم دماوند، دنا و سبلان وقف شد؛ چون اصلا در اختیار شخص نبودند، امکان وقفشان وجود ندارد و چیزی وقف می‌شود که قبلا تحت تملک شخص بوده است اما کوه‌ها امکان وقفشان وجود ندارد.

وی در ارتباط با گفته‌های مبنی بر این‌که یک یال از کوه دماوند وقف شده است نیز گفت: این‌طور نبوده است، بلکه با فاصله‌ای از قله دماوند، قسمت زیادی در اطراف روستای ملار که روستائیان حق چرا داشتند وقف شده است و فاصله زیادی نیز با کوه دماوند دارد و قسمتی است که قابل تملک بوده است، پس این قسمت وقف شده است و سندش به نام اوقاف صادر شده است.

وی ادامه داد: ما گروهی را متشکل از اداره اوقاف، سازمان ثبت و سازمان جنگل‌ها تشکیل دادیم و در آن قسمت نیز مشکلی وجود ندارد و اگر اختلافی هم باشد بین سازمان جنگل‌ها و اداره اوقاف توافق صورت می‌گیرد  و ما براساس آن اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم./ ایسنا