عباسعلی کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا زنان می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند؟ اظهار داشت: ثبت نام بلامانع است.

 

ShoraNegahban.jpg (54 KB)

 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زنان می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند؟ بیان کرد: ثبت نام بلامانع است و بحث‌های دیگرش باید به تدریج حل شود. ما هیچ وقت به دلیل زن بودن کاندیدایی را رد نکرده‌ایم. قانون موجود انتخابات ریاست جمهوری، شرایط چندگانگی را برای داوطلبان گذاشته اما مجلس در حال تلاش برای تغییر شرایط از کمی به کیفی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما تاکید کردید که ثبت نام در انتخابات بلامانع است و رییس جمهور آتی می تواند از بین زنان باشد، این در حالیست که هیچ کاندیدای خانمی از سوی شورا تایید نشده است. آیا نظر فقها در خصوص مصادیق رجل سیاسی تغییر کرده است؟ گفت: من عرضم این بود که  بحث های فرهنگی در کشور  ما جدی است و مساله ای نیست که با  یک قانون حل شود ان‌شاءالله در دوره‌های آتی مساله فرهنگی حل شود. نظر فقها درباره بحث ریاست جمهوری خانم‌ها هیچ تغییری نکرده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه ابهاماتی مطرح شده مبنی براینکه شورای نگهبان رجل سیاسی را عامدا تعریف نمی کند، نظر شما چیست؟ گفت: بعد از اینکه در سیاست های کلی به شورا رجل سیاسی تکلیف شد که تعریف شاخص کند، این شاخص ها تعریف و به مجلس ارسال شده و ما وظیفه مان را انجام دادیم و تعیین شاخص ها برای رجل سیاسی و مذهبی و مدیر بودن امر ساده ای نیست. همین الان که این امر در مجلس اصلاح می شود، روزانه نسبت به مصوبه اظهارنظر می‌کنند و اینکه باید برای مدیر و مدبر بودن برنامه داشته باشد و یا مشاورین معرفی کنند و مسایلی هست که خیلی از نظر  مفهومی قابل بحث است و مساله ساده ای نیست و انشالله معیارهای روشنی را مجلس تعریف کند تا مشکل حل شود.

وی درباره اینکه تمهیدات شورا برای انتخابات آینده چیست؟ و همچنین درباره برگزاری الکترونیکی انتخابات گفت: مذاکراتی را با وزارت کشور درباره انتخابات پیش رو شروع کردیم و اگر بنا باشد تغییری در روند برگزاری انتخابات قرار باشد رخ دهد، اعلام می‌کنیم. مذاکراتی نیز با وزارت کشور درباره الکترونیکی برگزارکردن انتخابات 1400 در شرایط کرونا داشته‌ایم./ ایسنا