حقوقدان فریده غیرت اظهار داشت:‌ اخذ اجازه از شوهر برای خروج از کشور، معنایی جز محدودیت بیشتر برای زنان ندارد و به عنوان یک زن ایرانی مسلمان چنین محدودیتی را برای زنان نمی‌پذیرم.

 

Gheirat.jpg (56 KB)

 

فریده غیرت وکیل دادگستری در رابطه با اذن شوهر برای خروج از کشور زنان نخبه بیان کرد: اخذ اجازه شوهر برای خروج زنان از کشور مسأله جدیدی نیست، بلکه از سالیان پیش راجع به آن بحث کرده‌ و مخالفت خود را با این قانون ابراز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هرچند هدف قانون‌گذار حفظ انسجام خانواده بوده، اما این قانون برای زنان آسیب‌هایی را به دنبال داشته است. چندی پیش اصلاح قانون گذرنامه برای تسهیل امکان حضور بانوان فرهیخته در مجامع بین‌المللی مطرح شد، به گونه‌ای که زنان فرهیخته می‌توانند با اجازه دولت یا دادستان از کشور خارج شوند؛ البته نمی‌دانم این اصلاحیه اجرایی شد یا خیر. در مجموع اذن برای خروج زنان فرهیخته از کشور معضلی است که ما با آن مواجهیم و متأسفانه قانون در این زمینه اصلاح نشده است. مواضع بین‌المللی با این موضوع مخالف است و روح قوانین و شرع ما نیز تا این اندازه ممنوعیت برای زن را نپذیرفته است؛ اما متأسفانه همچنان این مانع وجود دارد. کسب اجازه از شوهر برای خروج خانمی که باید با هیأت علمی همراه شود یا یک زن ورزشکار از کشور، محدودیت‌های بی موردی است که از نظر بین‌المللی به ما لطمه می‌زند.

این حقوقدان افزود: من به عنوان یک زن ایرانی مسلمان که به همه اصول مذهبی و انقلاب اسلامی معتقد است؛ چنین محدودیتی برای زن را نمی‌پذیرم.

وی در خصوص عملکرد مجلس یازدهم در راستای اصلاح این قانون نیز گفت: با کمال تأسف به هیچ عنوان امیدی ندارم که زنان مجلس یازدهم بتوانند در این راستا گام بردارند.

غیرت اضافه کرد: خواسته ما برای رفع موانع این چنینی در حال تکرار شدن است که از نظر بین‌المللی به ما لطمه می‌زند. باید تجدید نظری در این خصوص شود، چون اگر اقدامی در این رابطه صورت نگیرد، عواقب بدی در پیش رو خواهیم داشت. نهایتاً باید گفت این قانون با دنیای امروز همخوانی ندارد و مانع بزرگی برای زنان فرهیخته است./ ایلنا