1399/12/03

حجتی: خانم‌ها در هنگام انعقاد عقد نکاح، حق خروج از کشور بدون اذن شوهر را مورد پیش‌بینی قرار دهند

یک عضو هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز در این رابطه اظهار داشت: امروز زنان بر خلاف گذشته‌های دور، پا به پای مردان در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مشارکت دارند و نمی‌توان وضعیت زندگی امروز زنان را با گذشته مقایسه کرد و در این موارد حقوقی مساوی با مردان برای ایشان در نظر نگرفت.

 

Hojati_2.jpg (77 KB)

 

سید مهدی حجتی عضو هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز، در خصوص اذن شوهر برای خروج زنان ورزشکار و نخبه، بیان کرد: سابقه این موضوع به قبل از انقلاب و زمان تصویب قانون گذرنامه در سال 1351 باز می‌گردد. بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه، یکی از موارد محدودیت صدور گذرنامه را ناظر بر زنان شوهردار دانسته و صدور گذرنامه برای این دسته از شهروندان را منوط به اجازه کتبی شوهر کرده است و در ماده 19 همان قانون نیز مقرر شده است: چنانچه کسانی که صدور گذرنامه برای ایشان موکول به اجازه دیگری است با عدول از اذن وی مواجه شوند، از خروج آنها جلوگیری و گذرنامه ایشان تا رفع مانع ضبط خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز زنان بر خلاف گذشته‌های دور، پابه پای مردان در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مشارکت دارند و نمی‌توان وضعیت زندگی امروز زنان را با گذشته مقایسه کرد و در این موارد حقوقی مساوی با مردان برای ایشان در نظر نگرفت و بنابراین با توجه به پویایی فقه امامیه، فتوای فقها می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد و این موضوع را در کشور حل و فصل نماید.

حجتی افزود: در موارد اضطراری نیز زن می‌تواند با اجازه دادستان از کشور خارج شود. همچنین زنانی که با شوهر خود در خارج از کشور اقامت دارند و زنانی‌ که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی‌ مانده‌ باشند نیز برای خروج از کشور نیازی به اذن همسر ندارند و شوهر نمی‌تواند از خروج ایشان از کشور ممانعت کند.

حجتی گفت: در شرایط فعلی، بهتر است زنانی که به لحاظ اشتغالاتی مانند مسابقات ورزشی یا تحصیل مجبور به حضور در خارج از کشور هستند، در زمان ازدواج و هنگام انعقاد عقد نکاح، با پیش بینی شرط ضمن عقد، این حق را برای خروج از کشور بدون اذن شوهر مورد پیش‌بینی قرار دهند./ ایلنا