نگهداشتن دختر عقد کرده در خانه پدر

پرسش

با سلام. مدتی است که با آقایی عقد کرده ایم ولی هنوز مراسم رسمی عروسی را برگزار نکردیم. پدر من می گوید تا قبل از عروسی حق ندارید به خانه خود بروید اما با این شرایط اقتصادی فعلا نمی توان مراسم عروسی گرفت. آیا پدرم می تواند مرا در خانه نگهدارد. یعنی همانطور که برای عقد به مجوز او نیاز داشتیم آیا حالا هم باید اجازه بدهد برای زندگی مشترک

پاسخ مشاور

مطابق با مواد 1041 و 1043 ق.م نکاح دختر باکره منوط به اذن ولی قهری می باشد و مادامی که چنین اذنی برای ازدواج داده شود و ازدواج صورت می گیرد؛ زوجه تا زمانی که تمکین ننموده است می تواند نسبت به مهریه خویش از حق حبس بهره برد و تمکین ننماید. حال نسبت به ممانعت ولی پس از ازدواج به موجب ماده 1105 ق.م، چنین قابل اعمال نمی باشد، زیرا از زمانی که صیغه نکاح خوانده می شود و زن و مرد قبول می کنند، ایشان نسبت به یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می شوند که از جمله وظیفه زن متابعت از همسر خویش می باشد و پدر دیگر تکلیفی و حقی نسبت به دختر خویش از بابت ممانعت از خروج از منزل و نگهداری وی را دارا نیست.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.