چگونه می توانیم ازدواج خارج از کشور را در ایران ثبت کنیم؟

پرسش

سالها پیش آقایی در کانادا آشنا شدیم و طبق قوانین کانادا ازدواج کردیم. حالا برای ثبت این ازدواج در قوانین ایران چه باید بکنبم؟

پاسخ مشاور

مطابق با ماده 6 ق.م که مقرر می دارد « قوانین مربوط به احوال شخصیه، از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص و ارث، در مورد کلیه اتباع ایران، ولو اینکه مقیم در خارج باشند، مجری خواهد بود». ولیکن در این خصوص می بایست دو وجه را متصور شد؛ در صورتی که زوجین هر دو ایرانی بوده باشند، می توانند با مراجعه به کنسولگری های ایران در آن کشور اقدام به ثبت ازدواج خویش نمایند. وجه دوم این است که به دلیل اینکه ایران در کشور کانادا دارای کنسولگری نمی باشد، می بایست از طریق دفاتر حافظ منافع کشور ایران در کشور کانادا نسبت به ثبت آن و متعاقباً مادامی که در ایران حضور پیدا کردند نسبت به ثبت آن مطابق با ارائه گواهی اخذ شده از دفاتر حافظ منافع در سازمان ثبت احوال اقدام کنند.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.