پس گرفتن حق الوکاله ای که به وکیل داده ام

پرسش

سلام؛ سؤالم این بود که بنده نسبت به دریافت مهریه خود از شوهر اقدام و دادخواست در دفاتر خدمات قضایی تنظیم کردم و به پیروی از آن وکیل گرفتم و هزینه حق الوکاله وکیل و هزینه دادرسی را نیز پرداخت کردم. به دلیل سهل انگاری خودم و وکیلم محل اقامت شوهرم مشهد بوده و ما در تهران دادخواست دادیم و رد صلاحیت خورد. حالا با وجود بُعد مسافت از شکایت منصرف شدم آیا می تونم هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل پس بگیرم با توجه به اینکه وکیل هیچ کاری برای من انجام نداده؟

پاسخ مشاور

در فرض نخست اگر محرز شود که وکیل با علم اینکه محل اقامت زوج در مشهد بوده اقدام به اقامه دعوا در محاکم تهران نموده، مصداقی از ماده 666 قانون مدنی تحقق یافته که مقرر می کند « هرگاه از تقصیر وکیل خسارتی به موکل متوجه شود که عرفاً وکیل مسبب آن محسوب می گردد مسئول خواهد بود» و جدای از عودت حق الوکاله اخذ شده، هزینه های دادرسی را ملزم به جبران می باشد. ولیکن اگر بعد از دادخواست، وکیل اخذ شده باشد، موکل(زوجه) دیگر نمی تواند به ماده مزبور استناد کند و می بایست با استناد به ماده 221 قانون مدنی که مقرر می دارد « اگر کسی تعهد اقدام به امری را بکند یا تعهد نماید که از انجام امری خودداری کند، در صورت تخلف، مسئول خسارت طرف مقابل است مشروط بر اینکه جبران خسارت تصریح شده و یا تعهد عرفاً به منزله تصریح باشد و یا بر حسب قانون، موجب ضمان باشد». زوجه ابتدا می بایست عدم انجام تعهد را به موجب قرارداد وکالت اثبات و در صورت اثبات مطابق با قرارداد تنظیمی نسبت به مطالبه وجوه واریزی اقدام کند.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.