مجازات اخذ رشوه از سوی کارشناس دادگستری چیست؟

پرسش

سلام من مبلغی پول را بعنوان قرض دستی به آقایی پرداخت کرده ام و در مقابل دست نوشته ای که گویای دادن پول به اون آقا باشه به خط خودش گرفتم؛ بعد از اینکه مدتی که توافق کرده بودیم تموم شده ازش خواستم که پولمو پس بده ولی کلاً منکر گرفتن پول شد و بعد از تلاش چند باره بی نتیجه ماند و اقدام کردم برای طرح دعوای مطالبه وجه تا بتونم به حکم قانونی ازش پولمو پس بگیرم؛ تنها مدرکم همون دست نوشته بود که اون آقا اومده مدعی شده که دست خط من نیست و جعل شده و درخواست ارجاع به کارشناس کرده؛ متاسفانه کارشناسم ادعای اون آقا رو تایید کرده و پس از پیگیری هایی که داشتم متوجه شدم کارشناس رشوه گرفته و مستندات مکتوبی هم دارم؛ الانم میخام از اون آقای کارشناس شکایت کنم حکمش چیه؟

پاسخ مشاور

اصل بر حسن انجام کار و صداقت در اعمال نظر کارشناس دادگستری است ولیکن اگر مستنداتی دال بر اثبات اخذ رشوه توسط کارشناس مربوطه در اختیار دارید در صورت طرح شکایت کیفری، و احراز آن، مرتکب علاوه بر ضبط آنچه که گرفته به نفع دولت، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از سه میلیون تا دوازده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.