حکم ربا چیست؟

پرسش

سلام وقت بخیر من تو بازار حجره داشتم که بخاطر وضعیت بد اقتصادی مجبور شدم جمعش کنم و بدهی رو بدهی اومد و طلبکارا اصلاً مهلتیم بهم نمیدادن مجبور شدم برم از یک نامردی پول نزول کنم و چند برابرشو یک ماه بعد بهش بدم؛ اون یک ماهم سر شد و نتونستم پول نزول خورو بدم و با چکی که ازم داشت رفته شکایت کرده منم رفتم دادگاه و گفتم ازش نزول کردم و ربا میخاد بگیره ازم چند برابر مبلغ پولی که گرفتم؛ میدونستم برای خودمم جرمه ولی من مجبور بودم حالا میخام ببینم چه مجازاتی داره؟

پاسخ مشاور

خب طبیعتاً هر قراردادی که تساوی حقوق طرفین اعم از زاید بر مبلغ پرداختی یا هر چیزی که مصداق ربا باشد، از نظر قانون گذار جرم انگاری شده است و مجازات مرتکبین شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز معادل مبلغ ربا گرفته شده به عنوان جزای نقدی در حق دولت بایست پرداخت گردد ولیکن چون مستندات و شرح واقعه گویای حالت اضطرار حضرتعالی است قانون گذار با تسامح رفتار کرده، و ربادهنده مضطر را از مجازات کیفری معاف نموده است.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.