چگونگی صلح ملک یا مالی که در رهن بانک است

پرسش

سلام عرض ادب چند پرسش داشتم در خصوص چگونگی صلح، اگر امکانش وجود دارد راهنمایی نماید؛ اول اینکه من وام دریافت کردم و سند خونمو تو رهن بانک گذاشتم الانم میخام اون خونه رو صلح عمری کنم به زنم شدنی هست؟ دو اینکه من مبالغی را در بانک دارم و میخام اونارو هم صلح کنم تا بعد از مرگم همسرم بتونه به راحتی از آن ها بهره مند بشه؟

پاسخ مشاور

قانون هیچ عنوانی در خصوص صلح عمری پیش بینی نکرده است ولیکن می توان در قیاس با حق انتقاع عمری قرار داد؛ حال در خصوص پرسش نخست بایست به اساس قرارداد وام پرداخت که سند منزل شما در رهن بانک می باشد، در این خصوص ماده 793 قانون مدنی هر گونه اقدام راهن(وام گیرنده) که در تضاد با منافع مرتهن(بانک) را منع کرده مگر اینکه رضایت مرتهن گرفته شود. خب قاعدتاً تنظیم صلح نامه در تضاد با منافع مرتهن محسوب می شود ولیکن شما می توانید با بانک مربوطه وارد مذاکره شوید که پس از اخذ رضایت نامه کتبی ایشان نسبت به تنظیم صلح نامه اقدام کنید که آن بدین طریق است که بایست به دفترخانه تنظیم کننده قرارداد رهن مراجعه تا پس از ارائه مدارک خویش از جمله رضایت نامه بانک صلح نامه تنظیم و خواست شما تحقق پیدا خواهد کرد. در خصوص پرسش دوم شما، هیچ منعی در خصوص صلح موجودی حساب بانکی وجود ندارد بلکه مال الصلح می تواند مال یا وجه نقد باشد؛ در نتیجه می توانید با تنظیم صلح نامه تمام موجودی آن را به متصالح صلح نمود؛ البته برخی از حقوقدانان صلح وجه نقد را در تضاد با عقد صلح می دانند چون که می گویند مال الصلح بایست با انتفای مصالح قابلیت بقا داشته باشد که نظر اکثریت این چنین نیست.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.