رهن خانه فروخته شده توسط فروشنده ملک

پرسش

سلام عرض شد جناب وکیل، برای بنده ابهاماتی پیش اومده ممنون میشم راهنمایی کنید؛ من خونه ای رو برای فروش گذاشتم، یه بنده خدایی پیدا شد گفت مبایعه نامه ای تنظیم کنیم و یک سوم پول خونه رو داد و قرار شد برای دو هفته بعد بریم محضرخونه تا مابقی پول بده منم سند مالکیت بنامش بزنم ولی چند روز قبل از این تاریخ بهم خبر داد که پولمو کامل جور نکردم و گفت خونه رو رهن بده و بابت کسری پولم اون مبلغ رهنو بردار البته خودشم مستأجر پیدا کرد و میگه قرارداد اجاره رو به اسم تو بنویسم و بعد بریم محضر سند به من انتقال بده؛ حالا برام این ابهام پیش اومده که چون قرارداد اجاره به نام منه مستأجر قراردادش تموم بشه پولشو از من میخاد در صورتی که خریدار با این کار میخاد وقت بخره تا اون کسری که از رهن می گیرم بعد یکسال بده به مستأجر، چه راهکاری پیشنهاد میدید و اینکه اصلاً این رهن دادن خونه کار قانونی هستش؟

پاسخ مشاور

هیچ جای نگرانی نیست ولیکن بایست در قرارداد که تنظیم می کنیم به نکاتی توجه شود اعم از اینکه حتماً در قرارداد اجاره بابت کسری پول خریدار، قید گردد که مالک جدید(خریدار) پس از پایان مدت اجاره ودیعه ای که مستأجر پرداخت کرده است را بایست تأمین و عودت دهد و خریدار نیز ذیل قرارداد اجاره این مورد را بپذیرد یا اینکه در قسمت مؤجر اسم هر دو نفر شما نوشته شود و قیدی که عرض کردم خدمتتون. در صورت رعایت نکات گفته شده، ماهیت کاملاً قانونی دارد و هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.