مراحل گرفتن سپرده بانکی متوفی

پرسش

سلام قربان چند تا پرسش داشتم از خدمتتون، پدر بنده اخیرا بر اثر سانحه رانندگی در مسیر شمال فوت کردند، اموالی از خودشون به جا گذاشته از قبیل خونه ، ماشین و سپرده بانکی، خواستم بپرسم که سپرده بانکی رو چطور می تونم بگیرم البته انحصار ورثه شده و اینکه وراث پدر دو پسر و 3 دختر می باشد، دیه پدر چه شرایطی دارد، چطور تقسیم می شه بین وراثش؟

پاسخ مشاور

نسبت به اخذ سپرده بانکی، چون گواهی حصر وراثت اخذ شده مرحله بعد پرداخت مالیات بر ارث به اداره دارایی و امور مالیاتی است اگر از مقدار سپرده بانکی اطلاع ندارید ابتدا از طریق بانک جویا شده و سپس در جهت پرداخت مالیات بر ارث اقدام تا با صدور گواهی اداره مالیاتی نسبت به گرفتن وجوه اقدام کنید البته همه وراث بایست به یکی از وراث وکالت دهند وگرنه هر ورثه به تنهایی قادر به این کار نیست مگر اینکه دادخواست تقسیم ترکه اقامه کند یا اینکه توافق کنند. نسبت به دیه مطابق با سالی که ایشان فوت نموده مشخص و مطابق با سهم الارث وراث تقسیم یعنی ذکور دو برابر اناث می باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.