پرسش در مورد پشت نویسی چک

پرسش

یک فقره چک به مبلغ 15500000 تومان  بابت فروش ماشین خودم در وجه پدرم صادر گردیده و صادر کننده چک دوست قدیمی پدرم می باشد و پدرم حاضر به برگشت زدن چک نمی باشد. می شه بنده را راهنماییی کنید چگونه چکم را برگشت بزنم؟ چک بابت فروش ماشین بنده است و مبلغ آن از دارایی های من است. تا جایی که من اطلاع دارم اگه پدرم پشت چک را امضا کند و به من بدهد او چک دوستش را ضمانت کرده و من باید از پدر خود شکایت کنم.

پاسخ مشاور

چون چک در وجه و به نام پدر شمانوشته شده است تا زمانی که آن را -برای واگذاری به شما پشت نویسی نکند نمی توانید آن را دریافت و به بانک ارائه کنید؛ البته برابر قانون هر کسی که چک را به بانک ارائه کند دارنده آن و حقوق مربوط- به آن شناخته می شود؛3- امضای پشت چک تنها در صورتی که برای ضمانت پرداخت از سوی صادر کننده پشت نویسی شود ضمانت محسوب می شود و گرنه می تواند وسیله انتقال چک به دیگری باشد

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.