تنظیم قرارداد مشارکت -مضاربه

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید. بنده قراره مبلغ بیست میلیون تومان جهت سرمایه گذاری در اختیار فردی قرار بدم و روزانه میانگین بین 70 تا150هزار تومان به حسابم واریز بشه. 1-از جهت ضمانت باید چی بگیرم از طرف؟ 2- آیا قراردادهای بانکی هنوز هم وجود دارند و معتبر هستند که با من و طرفم بانک قراردادی تنظیم کنه که اگه روزی به مشکل خوردم از بانک بخوام پولم رو برگردونه؟ 3- عنوان و توضیحات قراردادمون باید چه طور نوشته شود؟

پاسخ مشاور

یکم- این که چه تضمینی برای پرداخت سود یا بازپرداخت اصل پولتان بگیرید، ‌با سنجش اعتبار سرمایه پذیر، دارایی او و هر مالی که ارزش متناسب با پول و سود شما دارد امکان پذیر است. هر سند رسمی یا مالی که در رهن یا اختیار شما قرار گیرد پیشنهاد می شود؛ البته اگر اعتبار سرمایه پذیر بالا باشد و به طور مثال اموال مانند ساختمان، خودرو و سهام و حساب بانکی به نام خودش و باگردش مالی بالا داشته باشد می توانید از اسناد تجاری مانند چک یا سفته هم استفاده کنید اما بهتر است مقررات آن ها را در قانون تجارت از پیش بخوانید.

دوم-قراردادهای بانکی هم اکنون هم در گونه های مختلف نوشته می شوند و معتبر هستند. اما اگر بخواهید طرف حساب بانک و سرمایه پذیر قرار گیرید باید نام و جایگاه شما در آن قرارداد به عنوان ذی نفع و کسی که پول یا مالی در زمان مشخص یا در صورت رخداد موضوعی، به شما داده شود در آن درج گردد.

سوم-مشخصات طرفین، نشانی دقیق، حقوق و تعهدات، هر شرط قانونی، امکان بر هم زدن قرارداد برای طرفین یای یکی از آن ها و پیامد و اقدامات بعدی، شیوه حل اختلاف و مدت قرارداد و اجرای تعهدات باید در آن به طور صریح نوشته شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.