براساس گزارش جامع قوه قضاییه در خصوص نحوه هزینه کرد سود حساب‌های سپرده دستگاه قضا، کل سود متعلقه به این حساب‌ها در سال 1398، مبلغ 430 میلیارد تومان بوده که از این میزان حدود 400 میلیارد تومان هزینه شده است.

 

ghoveghazaie3.jpg (89 KB)


متن این گزارش به شرح زیر است:
دو محور اصلی شامل منشاء این حساب ها و سود حاصل از سپرده ها:
الف) منشاء حساب سپرده قوه قضائیه
سالها قبل مدیران وقت دستگاه قضا اعلام کردند که بودجه مصوّب، تکافوی هزینه‌های ضروری و نیازهای روزافزون مردم به خدمات متنوع دستگاه قضائی را نمی‌دهد و لازم است افزون بر بودجه مصوّب، برای رفع این نیاز ها، چاره‌ای اندیشیده شود. با توجه به محدودیت‌ها و تنگناهای شدید بودجه‌ای قوه قضائیه در ادوار مختلف، راهکاری مطرح شد که همان راه، منشاء حساب‌های کنونی گردید.
بر اساس این راهکار مبلغ معینی از خزانه جمهوری اسلامی ایران بصورت غیر قابل برداشت و صرفاً بلوکه شده در حساب (یا حساب هایی) متمرکز نزد بانک دولتی ملی سپرده شده و صرفاً از محل سود آن، برخی ضروریات دستگاه قضائی برطرف شود.
ب) سود حساب‌های سپرده قوه قضائیه:

کل سود متعلق به این حسابها در سال 1398، مبلغ 430 میلیارد تومان (معادل حدود 3.3 درصد کل اعتبارات قوه قضائیه در سال 98) بوده است که از این میزان در سال 98 حدود 400 میلیارد تومان هزینه شده است. حدود 130 میلیارد تومان از این مبلغ، مستقیماً به دادگستری استان‌ها و حدود 270 میلیارد تومان نیز به سازمان‌های وابسته و واحدهای ستادی اداری تخصیص یافته است.

از مجموع حدود 130 میلیارد تومان منابع پرداختی به استانها، 61.29 درصد در حوزه عمرانی، 20.21 درصد در حوزه رسیدگی ویژه به پرونده‌های معطله و تسهیل امور جاری دادگستری و 18.50 درصد نیز به عنوان مصوبات سفرهای استانی هزینه گردیده است.

از مجموع حدود 270 میلیارد تومان منابع پرداختی به سازمان‌های تابعه و واحدهای اداری نیز، 77.27 درصد در امور عمرانی و زیربنایی، 6.15 درصد در حوزه توسعه زیرساخت فناوری‌های نوین عدالت الکترونیک، 6 درصد در حوزه رسیدگی به پرونده‌ها و پیگیری گزارش‌ها و شکایات مردمی، 5.69 درصد در حوزه آموزش قضات و کارآموزان قضایی، 3.84 درصد در حوزه توسعه نظارت و ارتقاء سلامت درون قوه قضائیه و 1.03 درصد در حوزه پژوهش و بهبود روندها و برنامه‌های تحولی هزینه گردیده است./ ایسنا