رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اظهار داشت: امروز در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، از اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد. این اپلیکیشن نسخه تلفن همراه خدمات قضایی به صورت الکترونیک است و تمامی خدمات از طریق این اپلیکیشن ارائه می‌شود، در فاز اول 5 خدمات دادگستری‌ها را از طریق این اپلیکیشن ارائه می‌کنیم.

 

2898180_448.jpg (86 KB)

 

عیسی زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در نشست خبری خود که امروز (29 آذر ماه) برگزار شد، بیان کرد: در راستای هوشمند سازی دستگاه قضا راهبرد‌هایی تعریف کردیم که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از؛ استفاده حداکثری از فناوری برای تسریع خدمت به مردم، افزایش سرعت و دقت دستگاه قضا، کاهش خطای انسانی با استفاده از هوش مصنوعی، شفافیت و روان کردن فضای جامعه و...است.

وی با اشاره به اینکه در راستای راهبرد اول، با توجه به شیوع ویروس کرونا که ارائه خدمات به صورت غیرحضوری بسیار حائز اهمیت بود، ادامه داد: مراجعات مردمی باید کاهش پیدا می‌کرد به همین دلیل تاکید زیادی در این راهبرد داشتیم. مستحضر هستید هفته گذشته درخواست اعاده دادرسی کیفری را به صورت الکترونیک شد، افراد فقط سعی کنند مستندات را با کیفیت مناسب برای ما ارسال کنند. این خدمت فعلا در تهران ارائه می‌شود و از اول دی ماه این درخواست‌ها به صورت الکترونیک منتشر می‌شود، افراد در هرجا که باشند میتوانند این اقدام را انجام ‌دهند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به اینکه در سایر خدماتی که توسط دستگاه قضا ارائه می‌شود از طریق این اپلیکیشن ارائه می‌شود، اضافه کرد: ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیک شده است و حالا افراد می‌توانند ابلاغیه‌هایی که برای آن‌ها صادر می‌شود از طریق این اپلیکیشن ببینید. خدمات جدیدی که توسط دستگاه قضا ارائه می‌شود هم به مرور از طریق این اپلیکیشن در اختیار عموم مردم و مراجعان به قوه قضاییه قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است، اشخاص حقیقی و حقوقی (دولتی یا خصوصی) می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه ثنا به نشانی sana.adliran.ir   با نصب این نرم‌افزار اوراق قضایی خود را روی تلفن همراه مشاهده و دریافت کنند. با احراز هویت از طریق ثنا، امکان دسترسی به سامانه ابلاغ الکترونیک، دسترسی به سامانه نوبت‌دهی، دسترسی به سامانه گواهی عدم سوءپیشینه، دسترسی به نظرسنجی، دسترسی به سامانه اطلاع‌رسانی پرونده و امکان دریافت نوتیفیکیشن از طریق این نرم‌افزار میسر است. این نرم‌افزار امکان دسترسی به تمامی خدمات الکترونیک قضایی را از طریق تلفن همراه متصل به اینترنت فراهم می‌کند./ ایسنا