نشتی سه راهی فاضلاب

پرسش

با سلام. ساکن طبقه همکف یک آپارتمان 12 واحدی هستم. (چهار طبقه سه واحدی که انشعابات هر ردیف مجزاست)سه راهی فاضلاب طبقه فوقانی که در نهایت به شاه لوله اصلی فاضلاب متصل میگردد دچار ترک خوردگی شده و منجر به نم و خرابی در واحد من و همینطور سقف پارکینگ شده است. تامین هزینه رفع این مشکل شامل تعمیرات واحد فوقانی- تعمیرات واحد همکف و تعویض سه راهی(با توجه به عمر ساختمان و جنس لوله چدنی جهت تعوبض سه راهی نیاز به تخریب بخشی از شاه لوله نیز می باشد) بر عهده چه کسانی است. همچنین واحد بالا یک ماه پیش فروخته شده ولی هنوز مالک قبلی ساکن هستند و معتقدند مالک جدید باید هزینه کنند. در این مورد هم راهنمایی بفرمایید.


پـاسخ
یکم- هزینه هایی که در مشاعات و بخش‌های مشترک ساختمان نیاز است به عهده همه ساکنین است  و از مبلغ شارژ دریافتی پرداخت می شود؛
دوم-اگر خرابی در بخش های اختصاصی و در لوله و تاسیسات هر واحد رخ‌دهد درست کردن و تعمیر و‌بازسازی آن به عهده مالک است وگرنه باید او را با اظهارنامه و اقدام قانونی وادار ساخت؛ 
سوم-درباره حادثه ساختمان شما اگر نشتی و خرابی از واحد دیگری باشد مالک آن باید تعمیر کند و یا هزینه تعمیر و خسارت را بپردازد.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که صلح؛ مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.