ازدواج با دوشیزه غیر ایرانی

پرسش

با سلام. قصد ازدواج با یک خانم غیر ایرانی را دارم و مدتی بعد به ایران خواهیم آمد. سوالم این است که آیا خانم خارجی هم برای ازدواج با مرد ایرانی نیاز به مجوز پدر دارد؟

پاسخ مشاور

در صورتی که مرد ایرانی متقاضی ازدواج با دختری غیرایرانی باشد مطابق با مفاد قانون مدنی مادامی که دختر غیر ایرانی غیر مسلم باشد، چنین ازدواجی جایز نیست ولیکن چنین عدم جوازی صرفاً در خصوص نکاح دائم می باشد. حال اگر دختر غیرایرانی به دین مبین اسلام گرایش پیدا کند، به موجب بند 6 ماده 976 ق.م به صرف ازدواج تبعه ایران محسوب می شود. مدارک مورد نیاز به منظور تحقق چنین ازدواجی، فرم درخواست ثبت ازدواج، فرم تکمیل شده درخواست شناسنامه برای زن خارجی، اصل گواهی تشرف زوجه به اسلام، و اصل گواهی ازدواج شرعی تأیید شده از دفاتر رسمی. در نتیجه به موجب اینکه زن غیرایرانی به موجب ازدواج به تابعیت ایرانی درخواهد آمد، پس از نکاح مشمول قوانین ایران قرار خواهد گرفت، و اذن ولی شرط صحت ازدواج نمی باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.