ازدواج با مرد خارجی

پرسش

با عرض تشکر و خسته نباشید. در دوران تحصیل در خارج با آقایی آشنا شدم و ازدواج کردیم و حالا ایشون قصد دارد برای خواستگاری و عقد به ایران بیاید؟ برای ازدواج ایران شرایط و مدارک قانونی خاصی لازم هست؟

پاسخ مشاور

در ابتدای پاسخ به این پرسش باید متذکر شد به استناد قوانین و نظم عمومی بالاخص ماده 1059ق.م ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان خارجی جایز نیست؛ مگر اینکه مرد غیر مسلمان خارجی به دین مبین اسلام گرایش پیدا کند و در غیر اینصورت و تحقق نکاح، قانون و شرع ایران چنین ازدواجی را به رسمیت نمی شناسد. هم چنین به موجب ماده 987ق.م چنین ازدواجی در داخل کشور به موجب شرط رعایت شرط فوق الذکر مجاز شناخته شده است. حال مدارکی که به منظور ازدواج در ایران مجاز است، گواهی مبتنی بر مجرد یا متأهل بودن زوج( این گواهی از مراجع رسمی محلی و یا مأموران کنسولی متعلق به کشور زوج خارجی قابل اخذ می باشد)، گواهی عدم سوء پیشینه (این گواهی از مراجع رسمی محلی و یا مأموران کنسولی متعلق به کشور زوج خارجی قابل اخذ می باشد)، گواهی وجود استطاعت مالی زوج (این گواهی از مراجع رسمی محلی و یا مأموران کنسولی متعلق به کشور زوج خارجی قابل اخذ می باشد).

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.