نپرداختن اقساط مهریه و مصادره سند وثیقه

پرسش

یکسال پیش به موجب رأی محکمه آقا ملزم به پرداخت مهریه خانم به میزان ۲۰۰سکه بهار آزادی شد که پرداخت نکرد و از طریق اجرای احکام جلب شد؛ بعد از جلب تقاضای اعسار داد و مورد قبول قرار گرفت و مهریه خانم تقسیط به صورت ۲۰ سکه پیش قسط و هر سه ماه یک سکه پرداخت شود. حالا آقا پیش قسط پرداخت نکرده و تقاضای ممنوع الخروجی صادر و به دلیل منع الخروج از کشور پیش قسط را پرداخت کرد و یک سند وثیقه گذاشت تا بتونه از کشور خارج شود. الان به مدت یکسال است که اقساط مهریه پرداخت نمی شود و خانم مطمئن است که آقا دیگر بر نمی گردد ایران. آیا می تواند از طریق اجرای احکام نسبت به مصادره سند وثیقه گذاشته اقدام کند؟

پاسخ مشاور

مهریه دین بر ذمه زوج می باشد حتی در صورتی که اعسار ایشان محرز گردد. حال با وجود تقسیط مهریه و ممنوع الخروجی زوج، ایشان به منظور رفع منع خروج اقدام به تودیع وثیقه ملکی نموده و سپس از کشور خارج شده است. حال با عنایت به اینکه 9 ماه از تاریخ عدم پرداخت اقساط مهریه می گذرد زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت صرفاً نسبت به دیون معوقه(مهریه پرداخت نشده) اقدام کند و نسبت به اقساط آینده قادر نخواهد بود اقدامی علیه وثیقه انجام دهد چون اعسار زوج محرز گردیده است مگر اینکه دلیلی دال بر اثبات ملائت زوج ارائه شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.