شروط شوهر برای ادامه ازدواج

پرسش

آقا برای پذیرش خانم که در دوران عقد می باشند شروطی گذاشته که اگر قبول کند اجازه میده زندگی مشترک استمرار داشته باشد و اگر قبول نکند بلاتکلیف رهایش می کند. شروط از قبیل چادر سرم کنم، آرایش نکنم، حق ادامه تحصیل دانشگاهی نداشته باشم، حق رفت و آمد نداشته باشم، حق ارتباط تلفنی با خانواده نداشته باشم، حق رفتن به خارج از منزل را نداشته باشم. حتی قید کرده که اگر خللافش خانم عمل کند مهریه بهش تعلق نمی گیرد. به نظرتون چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟ البته بگم دوسش دارم و قصد جدایی ندارم. اگر بخام مهریه را بگیرم با وجود اینکه تمکین نکردم چقدر مهریه بهم تعلق می گیره؟ اگر راهی نداشته باشم و مجبور به جدایی بشم می تونم طلاق بگیرم؟

پاسخ مشاور

شروط ذکر شده حتی در صورت پذیرش تعهد از سوی زوجه قابل ترتیب اثر نیست از قبیل شروط منع رفت و آمد، منع ارتباط حضوری یا تلفنی با خانواده و نسبت به منع حق تحصیل، آقا بایست اثبات نماید که ادامه تحصیل خانم منجر به آسیب به زندگی مشترک شده است. با وجود عدم تمکین (اعم از عام یا خاص) زوجه مستحق نصف مهریه خویش می باشد ولی می تواند با معرفی اموالی از زوج نسبت به مطالبه آن اقدام کند. حال اگر زوجه به مشقت و سختی از بابت لجاجت زوج نسبت به پذیرش شروط، زوجه می تواند با اثبات آن از طریق مرجع قضایی نسبت به اثبات عسر و حرج خویش ادقام کند و طلاق بگیرد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.