اعسار از پرداخت دین سفته

پرسش

سلام عرض شد؛ بنده مبلغ ۱۰۰میلیون تومان به صورت قرض به شخصی دادم و در مقابل سفته گرفتم و نسبت به مطالبه مال معوقه اقدام ولی پاسخی نداد و اقدام به اجرا گذاشتن سفته کردم و در مقابل بدهکار درخواست اعسار داد و در محکمه تجدیدنظر رد شد، بدهکار جلب شد ولی با وجود اینکه مالی نداشت ملک یکی از دوستانش را معرفی کرد و در مرحله مزایده برگزار و خریداری نداشت و بنده هم ملک را قبول نکردم. اجرای احکام نوشته مختومه شدن پرونده به دلیل اجرای حکم؟ الان تکلیف پول بنده پی میشه؟ آیا می توانم دوباره جلبش کنم؟

پاسخ مشاور

مستند به ماده 132 قانون اجرای احکام مدنی که مقرر می دارد « هرگاه در دفعه دوم هم خریداری نباشد و محکوم له(طلبکار) نیز مال مورد مزایده را به قیمتی که ارزیابی شده قبول ننماید آن مال به محکوم علیه (بدهکار) مسترد می گردد». حال تحقق این ماده تفسیر بر این نمی شود که طلب محرز شده غیر قابل پرداخت شود بلکه خواهان می تواند درخواست جلب یا معرفی اموال دیگری نماید. ولیکن هزینه معرفی مال و برگزاری مزایده بر عهده محکوم له می باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.