توقیف ملکی که با صلح عمرا واگذار شده

پرسش

سلام خدمت وکلای با دانش؛ بنده ملکی از اموالم را به فرزند صغیر خویش صلح عمری کردم، خانم پس از اطلاع از آن صلح نامه اقدام به دریافت مهریه خود می کند، آیا می تونه مال صلح را توقیف کند؟

پاسخ مشاور

در پاسخ به این پرسش بایست محرز گردد که متصالح(فرزند) صغیر غیر ممیز بوده یا ممیز؟ مستند به ماده 753 قانون مدنی که مقرر می کند « برای صحت صلح، طرفین باید اهلیت معامله و تصرف در مورد صلح داشته باشند». در نگاه نخست صلح انجام شده باطل است چون که صغیر اهلیت معامله ندارد البته مشروط بر اینکه صلح معوض باشد یعنی در قبال مال صلح، فرزند مالی به شخص صلح کننده(مصالح) اعطاء کند. حال با عنایت به اینکه صلح نامه بلاعوض بوده می تواند استنباط حاصل نمود که صلح نامه صحیح واقع شده است. و با عنایت به صحت صلح نامه، عین مال مورد صلح حبس می گردد و شخص مصالح تا پایان عمر خویش صرفاً از منافع آن بهره مند می گردد و خانم می تواند از عایدی و منافع که به زوج می رسد، اقدام به وصول مهریه کند نه توقیف و فروش عین مورد صلح.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.