مخالفت پدر دختر با ازدواج و قراردادن مهریه بالا

پرسش

سلام عرض شد، سؤالی داشتم از خدمتتون؛ من دختری هستم که قصد ازدواج دارم ولی پدرم ازدواج ما را مشروط بر قید ۳۰۰سکه بهار آزادی کرده و مخالفت می کند. حتی این آقا را تهدید کرده. به نظرتون چه راهکاری پیشنهاد می دهید تا جلوی رفتار پدرم رو بگیرم؟

پاسخ مشاور

با بیان ماده 1043 قانون مدنی به پرسش پاسخ داده می شود «نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف بر اجازه پدر یا جد پدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آن ها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص(خانواده) به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید». در این صورت خانم باید با اقامه دعوی علیه پدر خویش مبنی بر مخالفت واهی پدر نسبت به اثبات آن اقدام و با معرفی آقا مجوز قضایی آن را اخذ نماید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.