نمی توانم اقساط مهریه را پرداخت کنم

پرسش

من به علت بیکاری، ماهیانه یک میلیون و صد هزار تومان بیمه بیکاری دریافت می کند که از این بابت نیمی از آن جاره بها ملک استیجاری را پرداخت می کند؛ زوجه مطالبه مهریه و اجرت المثل ایام زوجیت را شکایت کرده ولیکن همچنان در روند دادرسی می باشد و رأی صادر نگردیده است، جدای از این کارشناس از بابت نفقه فرزند مشترکمان مبلغ سیصد هزارتومان تعیین نمود که با شرایط بنده اصلا توان پرداخت آن را ندارم که با وجود اعتراض می بایست از کارشناس سه نفره شورا که هزینه آن نیز هشتصد هزارتومان است استفاده کنم و حتی توان پرداخت هزینه کارشناس را نیز ندارم؛ در این شرایط چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟

پاسخ مشاور

زوج ابتدا با وجود وضعیت معیشتی و درآمدی خویش دادخواست اعسار از پرداخت دیون و نیز اعسار از هزینه های دادرسی را اقامه نماید تا در صورت اثبات نسبت به پرداخت هزینه های کارشناسی معاف گردد؛ ولیکن در صورت اعمال نظریه کارشناس سه نفره مطیع به آن نظریه می باشد و ملزم به پرداخت نفقه فرزند خویش می باشد. در خصوص مهریه و اجرت المثل با این پیش فرض که اعسار نامبرده قبول گردد، به صورت اقساط تعیین می گردد و در صورت ناتوانی در پرداخت و حتی در صورت اعمال تخفیفات تبصره 2 ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ملزم به پرداخت می گردد و در غیر اینصورت حبس می شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.