صلاحیت مکانی دادگاه

پرسش

قربان سلام، وقتتون بخیر؛ اگر خانم به منزل پدر خود در کرج مراجعه نموده و منزل مشترک ایشان در تهران باشد، و دادخواست مطالبه مهریه، نفقه و اجرت المثل را در محکمه خانواده کرج اقامه نموده و رأی نیز صادر شده باشد؛ آیا مرد با عنایت به دعاوی مطالبه مهریه، نفقه و ... در محاکم کرج می تواند دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را در محاکم خانواده تهران اقامه کند؟

پاسخ مشاور

مستند به ماده 1005 قانون مدنی « اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگاه شوهر است ...» و نیز مستد به ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی «دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده، در حوزه قضایی آن اقامتگاه دارد ...». حال با عنایت به این امر که محل سکونت زوج در تهران است، زوج می بایست پیش از صدور رأی در محکمه خانواده کرج نسبت به عدم صلاحیت آن محکمه اعتراض نماید و حتی در صورتی که رأی صادر شده باشد می بایست در محکمه تجدیدنظر نسبت به نقض رأی صادره اقدام کند. ولیکن این امر منافاتی با دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش زوج در تهران که محل سکونت زوجین می باشد ندارد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.