مجازات سقط جنین چیست؟

پرسش

عرض سلام و خسته نباشید جناب برای من مشکلی پیش آمده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید مدتی بود بعنوان منشی در مطب یه پزشک مشغول به کار بودم پس از گذشت سه ماه از آغاز به کارم ایشون تلاش کرد با من رابطه برقرار کند و چون من دختر مجردی بودم و به دنبال ایجاد زندگی و آرامش بودم با ایشون ارتباط گرفتم، ابتدا رابطه ای دوستانه داشتیم ولی بعد از گذشت یک ماه از رابطمون ایشون با وعده ازدواج جلو اومد و گفت اول یک مدت صیغه ات می کنم و اگر از هم خوشمون اومد ازدواج دائم میکنیم منم به خانوادم گفتم البته پدرم و مادرم مریض احوال هستن و من نون آور خانواده هستم اوناه رضایت دادن و من به صیغه یکسالش در اومدم. یک ماه از صیغه گذشته بود متوجه شدم حامله شدم و بهش گفتم و ایشونم شدیداً ناراحت شد و گفت باید بچه رو سقط کنیم من نمیخاستم اینکارو کنم و اونم هر روز سر این مسئله باهام دعوا می کرد و حتی از کار اخراجم کرد و شرایط روحیم کلی بهم ریخته شده بود و رو آورده بودم به قرص های اعصاب. چون خودش پزشک بود بهم چنتا قرص داده بود که اینارو استفاده کنم من نمیدونستم چیه ولی میخوردم و ارومم میکرد، مدتی که گذشت با به خوردن این قرصا عادت کرده بودم و حال خودم دیگه نبودم و ایشونم از این موقعیت استفاده کرد منو برد پیش یکی از همکاراش بچه مو سقط کرد. وقتی که تو حال عادی قرار گرفتم فهمیدم چیکار کرده و بهش گفتم چرا اینکارو کردی و ازت شکایت میکنم ولی اون گفت هر غلطی میخای برو بکن و صیغه نامه رو هم پاره کرد، من شاهد دارم اگه شکایت کنم حکمش چیه؟

پاسخ مشاور

با توجه به شرح واقعه و عدم طرح شکایت و فقدان نظریه پزشک قانونی و وجود ادله اثبات جرم پزشک، مشخص نیست جنین چند ماهه بوده تا نسبت به تعیین مجازات ایشان اقدام کرد ولیکن فرض های مطروحه بدیت ترتیب خواهد بود؛ اگه صرفاً نطفه در رحم مستقر شده باشد، از بابت سقط جنین دو صدم دیه کامل محکوم خواهد شد و اگر جنین به حالت خون بسته شده باشد، چهارصدم دیه کامل، اگر جنین به حالت توده گوشتی درآمده باشد، شش صدم دیه کامل و اگر جنین به حالت عظام یا بعبارتی ساده تر استخوان شکل گرفته وای گوشت نرویده باشد، هشت صدم دیه کامل، و اگر استخوان بندی و گوشت آن کامل شده باشد ولی روح در آن دمیده نشده باشد، یک دهم دیه کامل و در نهایت اگر در آن روح دمیده شده باشد، اگر پسر باشد دیه کامل و اگر دختر باشد نصف دیه کامل محکوم خواهد شد. البته ممکن است تشخیص جنسیت جنین با مشکل همراه باشد که در صورت اخیر، سه چهارم دیه کامل بعنوان دیه جنایت بر جنین بایست پرداخت گردد. البته همه این موارد نیازمند احراز توسط پزشک قانونی می باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.