حکم حفاری و کندن زمین برای رسیدن به آثار عتیقه و باستانی چیست؟

پرسش

سلام ما تو یکی از روستاهای ساوه زندگی میکنیم و از قدیم تو منطقه ما عتیقه زیاد پیدا کردن و درآوردن، خارج از روستا یه خونه نیمه ساز داریم یه شب که برای سرکشی به اونجا رفتم دیدم چند نفر دارن پشت دیوار خونه حفاری می کنن و کانال زدن به داخل خونه، همونجا سریعاً زنگ زدم پاسگاه و دستگیر شدن و مشخص شد داشتن حفاری می کردن تا به زیرخاکی برسن، چه بلایی سرشون میاد چه مجازاتی داره؟

پاسخ مشاور

نخستین شرط در تحقق بزه حفاری آثار باستانی، وجود قصد به منظور رسیدن به عتیقه و اموال تاریخی محبوس در زیر زمین یا مکان بخصوصی می باشد، چون به حفاری برای رسیدن به آثار تاریخی اقرار نموده و شواهد و قرائن نیز گویای این امر می باشد، و همچنین منع قانونی نسبت به حفاری به منظور دستیابی به آثار تاریخی، مرتکبین به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهند شد و در صورتی که اموالی را نیز استخراج کرده باشند، به نفع میراث فرهنگی ضبط و ابزارآلات توقیف شده به نفع دولت مصادره می گردد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.