مجازات ساخت نمونه تقلبی آثار باستانی و فرهنگی چیست؟

پرسش

سلام آقای وکیل ما مدتی بود یه کارگاه احداث کرده بودیم و بدون مجوز اقدام می کردیم به ساخت نقوش و ظروف سفالی که هیچ تفاوتی با نمونه های اصلی و باستانی نداره می کردیم؛ من یه شریکم داره که تو بازار با یه خارجی آشنا شده بود که در به در دنبال عتیقه می گشت شریکمم وسوسه شده و چنتا از نمونه های بی نقصمون رفته بهش فروخته طرف متوجه شده مارو فروخته البته الانم پای خودش گیره، ولی خواستم بدونم چه مشکلی یا حکمی برای ما میاد؟

پاسخ مشاور

هیچ الزامی وجود نداشته تا نمونه های تقلبی ساخته شده را بفروش برسانید و به صرف ساخت آن ها مرتکب بزه مربوطه شدید حال چون اقدام به فروش آن نیز نموده اید و خریدار نمونه تقلبی اتباع بیگانه بوده است، مطابق با ماده مکرر 566 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375، به حبس از نود و یک روز تا شش ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی که با اخذ نظر کارشناس سازمان میراث فرهنگی انجام می شود، محکوم خواهید شد البته چون خریدار شما فردی خارجی بوده است، به شدیدترین مجازات یعنی شش ماه حبس محکوم خواهید گشت.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.