حکم پرداخت رشون از روی اضطرار به قاضی چیست؟

پرسش

سلام آقای وکیل من یه پرونده حقوقی تو یکی از شعبات داشتم از بابت فسخ قرارداد فروش خودرو؛ طرف مقابلم یه وکیل قوی داشت و روند دادرسی رو داشت به نفع موکلش پیش می برد ولی مستندات منم کافی بود؛ قاضی هم میدونست حق با منه ولی گوی پولکی بود و وقتی باهاش تنها شدم بهم گفت یه مبلغی بدم تا رأی بنفعت کنم منم نمیدونستم چیکار کنم چون حق با من بود ولی به ناچار مجبور شدم یه پولی بهش بدم و وکیله فهمیده بود هم از دست من و هم از دست قاضی شکایت کرده بود، باور کنید اصلاً از رشوه دادن و گرفتن بیزارم ولی ناچارم کرد؛ مجازاتش چیه؟

پاسخ مشاور

بدواً اگر بخام خدمتتون عارض بشم بزه پرداخت رشوه و وصف راشی نسبت به شما صدق می کنه ولیکن اگر بتوانید حالت اضطرار و اجبار خویش را ثابت نماید چون برای حفظ حقوق حقه خود اقدام به این کار کردید، به حکم ماده 591 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375، تعقیب کیفری نخواهید شد و پول یا مالی که به قاضی فاسد داده شده، به شما عودت داده خواهد شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.