چگونگی گرفتن پاسپورت فرزندی که تحت حضانت مادر قرار دارد بدون اطلاع پدر

پرسش

سلام وقت بخیر سؤالی داشتم از خدمتتون؛ من دختری 16 ساله هستم و چند سالی است که عضو تیم ملی نوجوانان تکواندو هستم، پدر و مادرم جدا شدند و الان تحت حضانت مادرم هستم. مسابقات جهانی چند ماه دیگه شروع میشه و من پاسپورت ندارم و میدونم پدرمم کاملاً مخالفت میکنه با رفتنم، چیکار کنم راهی هست؟

پاسخ مشاور

خدمتتون عارض بشم که مطابق با متن ماده 18 قانون گذرنامه سال 51، برای گرفتن پاسپورت یا اجازه خروج از کشور افراد زیر 18 سال رضایت ولی قهری (پدر یا پدربزرگ) الزامی است ولیکن اصلاحی این ماده در همان سال، بندهایی را استثنا از این اصل قرار داده است که یکی از بندهای آن بدین ترتیب است «گروه های کارآموزی و یا گردش علمی و یا شرکت در سمینارها و مسابقات علمی و فرهنگی و تیم های ورزشی با معرفی بالاترین مقام ارگان و نهاد مربوطه»؛ مطابق این بند شما می توانید با معرفی نامه از سازمان مربوطه برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.