تخفیف یا تعلیق اجرای مجازات حبس در جرم کلاهبرداری

پرسش

سلام من بمدت یکسال در یک واحد آموزشی کار میکردم که بهم انهام کلاهبرداری زدن، متاسفانه مستندات قوی علیه من داشتند و بازپرس قرار وثیقه صادر کرد و منم موقتاً آزاد شدم، پروندم رفت دادگاه حاضر نشدم و رأی غیابی به فعالیت غیرمجاز در حکم کلاهبرداری و محکومیت 3 سال حبس برام صادر شد. واخواهی و تجدیدنظر کردم به جایی نرسید؛ خواهش میکنم کمکم کنید که میتونم کاری کنم رأی معلق کنم یا حداقل تخفیف بدن؟

پاسخ مشاور

اگر جهات مخففه مجازات که در ماده 38 قانون مجازات اسلامی 1392 مقرر شده شامل حال شما می شود، چون که رأی نهایی محسوب می گردد می توانید از نهاد اعاده دادرسی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری بهره ببرید و نسبت به رأی قطعی صادره اعاده دادرسی از طریق دیوان عالی کشور نمایید. ولیکن نسبت به تعلیق اجرای مجازات نیز پس از گذشت یک سوم از تحمل مجازات خویش می توانید از طریق دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری درخواست تعلیق اجرای مابقی حبس را نمایید که پس از بررسی و حسن سابقه شما در مدت حبس و نداشتن سابقه مؤثر کیفری یحتمل با درخواست شما موافقت شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.