مجازات معاونت در کلاهبرداری چیست؟

پرسش

 سلام جناب مشاور عصرتون بخیر اگر امکان داره منو راهنمایی بفرمایید؛ مدتی است که به اتهام کلاهبرداری به همراه چند نفر دیگه پروندمون تو شعبه بازپرسی هستش، با قرار وثیقه فعلاً آزاد هستیم، کیفرخواستمون هم صادر شده و اتهام منو معاونت در جرم کلاهبرداری زدند، خواستم بدون چه مجازاتی در انتظار منه؟

پاسخ مشاور

قانونگذار در دو ماده جرم کلاهبرداری را مورد توجه داده، ماده 596 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375(یعنی کلاهبرداری از اشخاص غیر رشید و ترغیب قربانی از طریق ضعف نفس) و ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری که تحت عنوان کلاهبرداری و تحصیل مال غیر به طریق نامشروع قرار می گیرد. نسبت به ماده 596، مجازات مباشر و شخص کلاهبردار بهعلاوه بر جبران خسارت شش ماه تا دو سال حبس و از یک میلیون تا ده میلیون ریال جزای نقدی و نسبت به ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری علاوه بر رد مال، بخ حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی محکوم می گردند. بند ت ماده 127 قانون مجازات اسلامی 1392، در مجازات معاون جرم را یک تا دو درجه پایین تر از مجازات ارتکابی تعیین کرده است. حال با توجه به مواد قانونی فوق الذکر، مجازات معاونت در جرم شما یک یا دو درجه کمتر از مجازات مقرر در ماده 596 یا ماده 1 قانون تشدید مجازات خواهد بود. البته خاطر نشان شود که نسبت به معاون جرم صرفاً مجازات حبس در نظر گرفته می شود و نه رد مال یا جبران خسارات زیاد دیده.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.