مجازات استفاده از مواد خوراکی غیرمجاز توسط واحد صنفی

پرسش

 سلام وقت بخیر بنده یک واحد صنفی طبخ غذا و خوراک در شمال تهران دارم و تو بازدیدی که مأمورین بهداشت اخیراً داشتند، تو ظرف خمیر کباب جوش شیرین پیدا کردند که استفاده از جوش شیرین ممنوع است، نمونه ای برداشتند و بعد از 24 ساعت با حکم قضایی واحد صنفی منو پلمپ و به مرجع قضایی معرفی کردند، منم کامل اظهارتمو نوشتم و گفتم اولین بار بود دارم استفاده می کنم، اما دادیار قرار وثیقه صادر کرد تا موقتی آزاد باشم؛ حالا خواستم بدونم مجازاتش چیه مگه قرار وثیقه صادر کردند؟

پاسخ مشاور

وزارت بهداشت و امور پزشکی مکرراً و سالیانه از طریق دستگاه های ذیربط خویش، چاشنی ها و مواد خوراکی ممنوعه که واحدهای صنفی طبخ غذا و خوراک نبایست از آن ها استفاده کنند را اعلان می کند و شما نیز برخلاف قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 با اصلاحات بعدی عمل کردید، و اگر قبلاً از این ماده استفاده نکرده باشید و شاکی از این بابت نداشته باشید و به غیر آسیب جسمی وارد نشده باشد، مطابق ماده دو قانون مواد خوراکی و آشامیدنی به سه ماه تا یکسال حبس یا تبدیل به جزای نقدی محکوم خواهید شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.