انحصار وراثت والدین

پرسش

پدر اینجانب در سال 92 فوت نمودند در حالی که در زمان فوت ایشان، مادرپدرم در قید حیات بودند. در فاصله بین فوت پدر و گرفتن گواهی حصر وراثت، از مادربزرگ خود وکالت فروش در مورد ارثیه ایشان گرفتم. در این وکالت همه چیز آمده است به غیر انتقال سند خودرو. متاسفانه به تازگی مادربزرگ بنده فوت نمودند. در حال حاضر خودروی شخصی پدرم هنوز به نام خودشان هست. با این وکالت فروش هم نمی توانیم خودرو را به نام خودمان انتقال بدهیم. همچنین عموها و عمه های من قصد گرفتن گواهی حصر وراثت برای مادربزرگ را ندارند.تکلیف چیست؟

پاسخ مشاور

چون وکالت با فوت موکل یعنی همان کسی که وکالت داده، ‌باطل می شود پس نمی توانید به استناد آن و به وکالت از مادر بزرگ درباره خودروی پدر کاری کنید؛ از آنجا که مادر بزرگ شما در زمان درگذشت پدرتان (فرزند او) زنده و یکی از وارثان قانونی پدرتان بوده است، با درخواست و صدور گواهی انحصار وراثت پدرتان، سهم الارث شما معین است و می توانید تقسیم آن مال را از دادگاه بخواهید؛‌ در عین حال برابر قانونی حق درخواست صدور گواهی انحصار وراثت مادربزرگتان را که اکنون در مال مشترکی با او شریک هستید، دارید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.