درخواست صدور رونوشت سند ازدواج از دفتر ثبتی که درحال حاضر منحل شده

پرسش

سلام و خسته نباشید . خانمی حدوداً 85 ساله که همسر وی بیش از 20 سال پیش فوت گردیده و دارای 2 فرزند پسر و 4 دختر می باشد . سند ازدواج مفقود شده و در زمان صدور شناسنامه نام همسر و یکی از فرزندان دختر در شناسنامه وی ثبت نشده است . حال زمان تقسیم ترکه فرا رسیده و نامبرده برای تعیین مهریه و سایر موارد مربوط به حصر وراثت با مشکل مواجه شده و از طرفی دفتری که ثبت ازدواج در آن ثبت شده مدتهاست منحل گردیده و با توجه به کهولت سن شاهدین عقد نامبرده نیز فوت شده اند . 1 - آیا نامبرده از ترکه (منقول و غیر منقول) سهم الارث دارد یا خیر ؟ 2 - آیا راهی هست تا بتوان میزان مهریه و اصل وقوع عقد دائم را اثبات کرد ؟ 3 - چگونه می توان رونوشتی از سند ازدواج تهیه کرد تا بتواند موارد مذکور را اثبات کند؟ با تشکر

پاسخ مشاور

از بابت سند ازدواج می توانند به اداره ثبت احوال مرکز مراجعه و استعلام مربوطه را از آن نهاد بگیرند. اگر سند ازدواج یا اطلاعات آن یافت نشد، زن بایست به طرفیت از وراث دعوای اثبات زوجیت مطرح کند تا پس از اثبات بتواند مهریه خود را مطالبه کند. 

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.