اختلاف با کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

پرسش

باستحضار می‌رساند کمیسیون ماده صد شهرداری اخیراً ساخت و سازهای انجام شده در سال های 1356-1353  و  1368- 1363 این شرکت ما را به دلیل ساخت و سازهای بدون پروانه ساختمان و در محدوده تراکم مجاز، مشمول تبصره چهار ذیل ماده صد قانون شهرداری‌ها تشخیص داد‌‌ه‌اند و به موجب مفاد ذیل این تبصره کمیسیون را مجاز دانسته‌اند که بازاء هر مترمربع جریمه‌ای معادل یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان و یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان را اخذ نماید. اعضاء محترم کمیسیون در ملاقات حضوری با نمایندگان این شرکت اعلان داشتند که چنانچه کارخانجات بزرگ صنعتی مشمول سرقفلی شوند، قطعاً معادل یک پنجم ارزش سرقفلی ملک، شرکت را جریمه خواهند نمود. لذا با عنایت به این که سرقفلی به املاک با کاربری تجاری تعلق می‌گیرد و شامل کارخانجات بزرگی مثل ..... که مالک اصلی و دارای کاربری صنعتی می‌باشد ، نخواهد شد ، خواهشمند است در خصوص نحوة تعیین ارزش معاملاتی املاک صنعتی بزرگ اعلام نظر فرمائید.

پاسخ مشاور

چنانچه این جریمه – که گویا به جای تخریب ساخته های غیرمجاز تعیین شده- به موجب اختیارات قانونی و منطبق با متن صریح و ضوابط مندرج در آن معین شده باشد، تنها می توانید در دیوان عدالت اداری در صورت باقی بودن مهلت اعتراض و با دادن دادخواست ابطال تصمیم اقدام کنید. بدیهی است چنانچه ساخت و ساز غیرمجاز در اماکن دارای کاربری صنعتی مشمول جریمه قانونی نباشد، ‌در این باره می توانید دادخواهی و حقانیت خود را ثبات کنید. در هر صورت ملاک مقررات زمان وقوع تخلف ادعایی است نه جریمه و ملاک اکنون.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.