در راستای ارائه خدمات قضایی رایگان به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، بین کانون دفاتر الکترونیک قضایی، کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی تفاهم نامه مشترک امضاء شد.

 

57929074.jpg (19 KB)

 

در ابتدای مراسم امضای این تفاهم نامه، بختیاری رییس کمیته امداد بیان کرد: نگاه به محرومان باید نگاه مهربانی باشد و نباید تکریم آن‌ها را زیر سئوال ببریم. باید میز خدمت‌ فعال باشد و کسانیکه در دفاتر الکترونیک هستند، این افراد را راهنمایی کنند و از اعضای هیات مدیره کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می‌خواهیم که این کمک‌ها ادامه یابد.

وی اضافه کرد: باید اولویت به خانواده ایتام، روستاییان و کسانی که استطاعت مالی ندارند، داده شود؛ چراکه دسترسی خیلی سختی دارند.

در ادامه قبادی رییس سازمان بهزیستی گفت: در جلسه‌ای با حضور رییس قوه قضاییه، تاکید شد که باید سازوکاری برای رسیدگی به حقوق محرومان ایجاد شود، از آن زمان تلاش شد تا در نهایت به یک تفاهم نامه‌ای رسیدیم تا سازوکاری برای رسیدگی به امور قضایی و ارائه خدمات در کمیته و بهزیستی فراهم شود.

وی ادامه داد: استفاده مدجویان از این امکانات برای احقاق حقوقشان از جمله اهداف بود؛ امروز یکی از وسایل پیگیری حقوق این افراد فراهم خواهد شد تا روند احقاق حقوق آن‌ها هموار شود. امید است بتوانیم وسیله‌ای باشیم که این افراد به حقوق خود برسند. امید است نه تنها در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بلکه در سایر موارد نیز تکریم شوند و بدانیم این عزیزان اگرچه محروم‌ترین اقشار جامعه هستند، اما محبوب‌ترین به شمار می‌روند.

در ادامه زارع پور رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: قدم امروز گام بلندی است که باعث بسی خوشحالی است؛ این رویه قبلا هم در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده است؛ اما امروز تبدیل به یک سازوکار و رویه شده است. رییس قوه قضاییه همواره تاکید داشتند که مبادا کسی به دلیل تمکن مالی از دادرسی باز بماند. باید شان و منزلت کسانی که مشمول تفاهم نامه می‌شوند، رعایت شده و کسی متوجه عدم دریافت هزینه از این افراد، نشود. به زودی سامانه‌ای راه اندازی می‌شود تا مشخصات مشمولان به طور اتوماتیک در این سامانه باشد و اطلاعات را خواهیم گرفت تا در اختیار دفاتر قرار دهیم و کسی به دلیل هزینه دفاتر از احقاق حقوقش باز نماند.

در پایان تفاهم نامه مشترک در راستای ارائه خدمات قضایی رایگان به امضای طرفین رسید./ ایسنا