چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده برخی از مدیران سابق بانک مرکزی صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 

Dadgah4.jpg (63 KB)

 

متهم صالحی: اینکه گفته می‌شود من مبلغ 500 میلیون تومان از سیفی گرفته‌ام، صحیح نیست. در لایحه دفاعیه‌ام که توسط وکیلم تقدیم می‌شود گفته‌ام که او به حساب دختر و همسرش دو کد بورسی به مبلغ هر کدام 250 میلیون باز کرد. این را هم باید بگویم که بر اساس قانون بورس و قانون کشور فردی که کد بورسی گرفته باشد، شخص ثالث نمی‌تواند در آن تصرفی داشته باشد و این موضوع 500 میلیون تومانی کاملاً کذب و بی‌اساس است.

وی ادامه داد: درباره رشوه 200 هزار دلاری هم باید بگویم، این مبلغ 110 هزار دلار بوده است و در زمانی که ارز مسافرتی 10 هزار دلار بوده است. او برای 11 نفر 110 هزار دلار گرفته و این کار به صورت قانونی بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی گفت: صالحی ما را ناآگاه فرض می‌کند. سوال ما این است آیا شما مجوز سبدگردانی داشتید، نه شما نداشتید، شما پرتفویل فرد دیگری را مدیریت می‌کردید؟  صالحی می‌گوید من سیفی را در روز به اتاق ارزی راه نمی‌دادم. بله درست است او در طول روز راه نمی‌داده است، به علت اینکه شب‌ها در فضای مجازی از موهباتی که صالحی برای او فراهم می‌کرده است استفاده ناصحیح می‌برده است.

شاه محمدی درباره رشوه 200 هزار دلاری اظهار داشت: شهریار دربانی مدعی است که 200 هزار دلار به صالحی پرداخت کرده است، متهم صالحی می‌گوید ریت ارز قابل تغییر نبوده است؛ اما این موضوع از مسئولان بانک مرکزی نیز قابل استعلام است که ریت ارز در اتاق ارزی قابل تغییر است، متهم صالحی یک 200 هزار دلار از دربانی دریافت کرده است و این جدای از 200 هزار دلار دیگر است.

نماینده دادستان ادامه داد: این 200 هزار دلاری که صالحی به صورت رشوه دریافت کرده است در یک کوله‌پشتی بوده است، در روزی که دربانی این 200 هزار دلار را به صالحی داده است کارمندش نیز حضور داشته است. جالب اینجاست زمانی که دربانی تعداد کارمندانش را معرفی می‌کرده است یک نفر را از قلم می‌اندازد و این موضوع از چشم ضابطان دور نمی‌ماند و پس از تحقیق و بررسی متوجه می‌شوند که یک فرد یا یک کارمند در لیست اعلامی کم است. جالب است مشخص می‌شود که همان یک نفر فردی بوده است که در زمان پرداخت 200 هزار دلار در یک کوله‌پشتی به همراه دربانی بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه فیلم مواجهه صالحی و دربانی در خصوص تغییر نرخ ارز پخش شد. دربانی در این فیلم از پرداخت 200 هزار دلار به صالحی می‌گوید و صالحی در این فیلم تایید می‌کند از دربانی 200 هزار دلار گرفته است. دربانی در این فیلم می‌گوید این 200 هزار دلار را به این خاطر به صالحی دادم که مدیونش نباشم چرا که ریت‌هایی که در بانک مرکزی جابجا می‌کردند، به نفع ما بود.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان اظهار داشت: یکی از کارمندان صالحی می‌گوید من این 200 هزار دلار را از فردی که کارمند دربانی است دریافت کردم. همچنین دربانی در اظهاراتش می‌گوید من به اکراه و به واسطه تحت فشار بودن از سوی صالحی این 200 هزار دلار را پرداخت کردم. یعنی صالحی اتاق دیلینگ روم را گردنه اخذ وجوه خود کرده بود، اگر پول نمی‌دادند و اگر در بورس سرمایه گذاری نمی‌کردند، اقدامات صالحی به نفعشان نمی‌شد. صالحی در وهله‌های نخست تغییر ریت، با آن‌ها قرارداد نمی‌بست؛ اما در وهله‌های بعدی برای تغییر نرخ ارز به نفع آن کارگزاران، با آن‌ها قرارداد می‌بست.

پس از اظهارات نماینده دادستان و متهمین قاضی با اعلام ختم جلسه گفت: زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام می‌شود./ ایسنا