یک کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه انتشار کلیپ مبتذل از سوی یک خواننده واکنش‌های فراوانی داشته است، اظهار داشت:‌ وزارت امور خارجه، دستگاه دیپلماسی، بخش بین‌الملل قوه قضاییه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری باید از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های حقوقی بین المللی استفاده کنند و طرح دعوا علیه نامبرده در مرجع قانونی را در کشور محل سکونتش و یا در دادگاه‌های اروپایی به جریان اندازند.

 

Koohpayezade.jpg (72 KB)

 

رسول کوهپایه زاده اصفهانی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز در رابطه با این موضوع بیان کرد: همانطور که مستحضر هستید انتشار کلیپ مبتذل و مستهجن از فرد معلوم الحالی با شهرت س.ح در فضای مجازی واکنش های فراوانی را به دنبال داشته و دغدغه همه هنرمندان و کارشناسان امر و  فعالان فضای مجازی و بعضی از مسئولین بوده است.

وی ادامه داد: متاسفانه با بررسی آثار مذکور به خصوص آثار اخیر این خواننده، این واقعیت به دست می‌آید که جامعه هدف این خواننده قشر نوجوان و جوان بوده است و مضامین و مفاهیم شعرها و آهنگ های ارائه شده از نامبرده نشان دهنده انتخاب کاملاً حساب شده در خصوص طیف جامعه مخاطب است و  ابتذال و بی بند و باری و نقض اصول اولیه موازین اخلاقی  به حدی است که به هیچ عنوان اقدامات مذکور قابل توجیه نیست و همه اشخاص از طیف های گوناگون فکری و عقیدتی و گرایش های مختلف مذهبی، سیاسی و  اجتماعی این کار را  محکوم کردند. مطابق بند الف ماده 34 کنوانسیون حقوق کودک اقدامات متخلفانه نامبرده به لحاظ موازین قانونی بین المللی ممنوع و به عنوان یک تخلف آشکار شناخته شده است.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: مطلعین و خانواده‌های ایرانی و حقوقدانان و وکلای ایرانی محل سکونت نامبرده می توانند به دادگاه مربوطه شکایت کنند؛ مبنی بر اینکه او کنوانسیون حقوق کودک را نقض کرده و اقداماتش مستوجب پیگیری قانونی و مجازات است. ارتکاب این اقدامات حتی در جوامع غربی هم که بعضاً از برخی از آزادی‌ها  برخوردار هستند، محکوم است. در کشورهای اروپایی و آمریکا اگر شخصی  افراد زیر 21 سال را تشویق به خوردن نوشیدنی های الکلی کند به شدت با او برخورد قانونی خواهد شد؛ حال اینکه همین خواننده در سال گذشته در ویدیویی که  اولین مخاطبش را  به طور مشخص کودکان و نوجوانان قرار داده بود، مضامین مبتذلی در خصوص تشویق به خوردن نوشیدنی های الکلی را به زبان آورده بود.

وی تاکید کرد: وزارت امور خارجه، دستگاه دیپلماسی، بخش بین‌الملل قوه قضاییه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری باید این موضوع را  به طور جدی در دستور کار قرار دهد و  از ظرفیت ها و پتانسیل های حقوقی بین المللی استفاده کند و طرح دعوا علیه نامبرده در مرجع قانونی را در کشور محل سکونتش و یا در دادگاههای اروپایی به جریان اندازند. طبق بند 6 ماده 10 قانون حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان مصوب ١٣٩٩ هم این کار  جرم انگاری شده و دارای وصف کیفری هست و دادستان کل کشور، پلیس فتا، وزارت ارتباطات و اینترپل می‌توانند از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند و پرونده کیفری این خواننده را به جریان بیندازند و موضوع را تحت موازین قانونی داخلی و بین المللی پیش ببرند.

این وکیل دادگستری گفت: در خصوص کلیپ های این خواننده که در فضای مجازی در حال پخش و انتشار و گسترش است، با اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با صاحبان این برنامه‌ها از جمله اینستاگرام و  تلگرام و  سایر اپلیکیشن‌ها میتوان غیرقانونی و غیر اخلاقی بودن این کلیپ ها را متذکر شد و  پیگیری کرد تا از پخش و انتشار آن جلوگیری شود.

وی افزود: به غیر از  پیگیری های حقوقی و قانونی در ابعاد  داخلی و بین‌المللی به نظر می رسد موضوع دارای ابعاد امنیتی هم هست. یعنی مراجع عالی امنیتی ذیصلاح هم باید موضوع را در دستور کار قرار بدهند؛ به این معنی که  این اقدامات باتوجه به اینکه جامعه هدف و مخاطبش هم نوجوانان هستند، نمی‌تواند تصادفی باشد و به نظرم برنامه‌ای سازماندهی شده و اراده‌ای پشت پرده در جریان است که می تواند آسیب روحی و ذهنی و ضربات فرهنگی به جامعه هدف یعنی نوجوانان وارد کند./ ایسنا