اعسار از پرداخت مهریه عندالاستطاعه

پرسش

سلام عرض شد؛ به موجب رأیی که صادر شد بنده از همسرم پنجاه میلیون تومان طلبکار هستم و رأی قطعی شده است. در مقابل خانم نسبت به مطالبه ۲۰۰ سکه مهریه خودش در شعبات متفاوت بخش هایی از مهریه عندالاستطاعه خویش را مطالبه کرده است. البته بنده به مبلغ 18 میلیون تومان بدهکارم و طلبکار سفته ها را اجرا گذاشته است. سؤالم این است که خانم می تواند بابت دینی که به من بدهکار است با سکه هاش تهاتر در دین کند یا طلبکار من می تونه از بابت دینم از همسرم طلبشو وصول کند؟

پاسخ مشاور

در پاسخ به پرسش نخست، بایست گفت با عنایت به مدیون بودن زوج در مقابل غیر و نیز عندالاستطاعه بودن مهریه زوجه، ابتدا بایست دین زوج از بابت سفته از آن مبلغ سی میلیون پرداخت گردد و از بابت مازاد زوجه می تواند تقاضای تهاتر دو دین اقامه کند. در واقع مستند به ماده 294 قانون مدنی که مقرر می دارد «وقتی دو نفر در مقابل یکدیگر مدیون باشند، بین دیون آن ها به یکدیگر تهاتر (قهری) حاصل می شود».

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.