ناتوانی در پرداخت اقساط مهریه توافقی

پرسش

سلام یک سؤال داشتم؛ بنده با همسرم نسبت به طلاق توافقی اقدام کردیم و توافق شد که ماهیانه نیم سکه طلا بعنوان مهریه پرداخت شود. اما چند ماهی است به دلیل افزایش بهای سکه نتوانستم مطابق با توافق سکه پرداخت کنم و الان در خارج از کشور هستم و خانم از طریق اجرای ثبت نسبت به گرفتن منع خروج از کشور بنده اقدام کرده. حالا چگونه می توانم منع خروج از کشور را برطرف کنم و اینکه اگر به ایران مراجعه کنم می توانم دادخواست اعسار بدم و اگر به ایران مراجعه کنم پاسپورت بنده توقیف و ضبط میشه؟

پاسخ مشاور

در ابتدای امر زوجین می بایست مطابق با توافقات ضمن رأی صادره اقدام کنند و در صورتی که زوج در حدود ۱۲ ماه نسبت به پرداخت اقساط مهریه زوجه مسامحه نموده و پرداخت نکرده باشد نسبت به آن ۱۲ ماه می بایست یکجا پرداخت شود و در صورتی که خواهان رفع اثر از ممنوعیت از خروج کشور می باشد، بایست پس از مراجعه به ایران نسبت به پرداخت مهریه معوقه که حال گردیده اقدام و سپس نسبت به مابقی مهریه دادخواست اعسار اقامه و پس از اثبات آن و تقسیط مهریه نسبت به رفع منع خروج از کشور به موجب تودیع تضمین مناسب برای اقساط مهریه اقدام کند. اگر زوج به ایران مراجعه نماید، پاسپورت ایشان ضبط نمی گردد ولیکن دیگر قادر به خروج از کشور نمی باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.