جرم و مجازات عضویت در شرکت های هرمی

پرسش

 سلام، اگر مقدوره راهنمایی بفرمایید؛ من بین سال های 85 تا 91 تو یه شرکت هرمی فعالیت داشتم که همون سال 91 دستگیر شدم چون که محل شرکت مشهد بود محاکم مشهد پرونده رو رسیدگی کردند و من چون یک عضو کوچک اون مجموعه بودم با قید وثیقه آزاد شدم و چند سال از اون قضیه میگذره و هیچ خبری نشده و شاکی خصوصی هم ندارم و همه حسابامم ازجمله حساب یارانمو بستن، چیکار باید کنم میترسم اگه مراجعه کنم دستگیرم کنند، مجازاتش فقط مالیه یا زندانم داره؟

پاسخ مشاور

با توجه به مدت نسبتاً زیادی که از یحتمل صدور رأی میگذره احتمالاً مشمول مرور زمان شده باشد ولیکن ناچار هستید به مرجع دستور دهنده توقیف حساب ها مراجعه کنید تا درخواست رفع مسدودی بگیرید. در خصوص مجازات شرکت در مجموعه های هرمی قانونگذار در تبصره ماده 1 قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور بیان داشته که در خصوص اشخاصی که مصداق اخلال گران عمده محسوب نمی شوند، علاوه بر رد مال به مجازات شش ماه تا سه سال حبس و جزای نقدی معادل دو برابر اموال تحصیل شده محکوم می نماید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.