اختلاف بین مالک ملک و مالک سرقفلی مغازه

پرسش

با عرض سلام اینجانب مالک سه دانگ از سرقفلی مغازه هستم  که 15 سال است که این مغازه بسته است و پس از انحصار وراثت این مغازه در تقسیم بندی به من رسیده و در حال حاضر مالکین ملک (سرقفلی که متعلق به من است) برای باز شدن این ملک، شرایطی تعیین کردند مانند اینکه دیوار انتهای مغازه بازسازی و سقف کاذب مغازه، سقف اصلی شما شود، حق انشعابات آب، گاز و برق در صورتی داده می شود که پول آنها را داده ولی به نام مالکین کنتور گرفته شود، از نظر مادی باید تمامی مالکین را راضی و اگر یکی از موارد بالا اجرا نشود، حق استفاده از مغازه را ندارم! در حال حاضر از سقف انتهای مغازه که راه به داخل شوفاژ خانه ملک دارد، حالتی شبیه راه پله و شیب می خواهند که به راحتی وارد شوفاژ خانه شوند. لازم به ذکر است چندی پیش در همین راستا، از اینجانب و شریک بنده شکایت نمودند تا حکم قانونی تخریب از دادگاه بگیرند و ما را بدون پرداخت مبلغی از سرقفلی بیرون کند.لطفا بفرمایید راه قانونی ما چیست و چه باید کرد؟

پاسخ مشاور

نخست این که درباره بیشتر مواردی که نوشتید باید برابر سند رسمی یا غیر رسمی اثبات شود که سرقفلی به شما منتقل شده است؛ دوم اگر مالکین به سبب فرسودگی بنا خواهان نوسازی در ملک هستند، با بقای حق سرقفلی شما و صدور حکم قطعی دادگاه چنین درخواست و کاری ممکن است. پس شما می توانید هم با درخواست کارشناسی هم تقاضای بازدید ملک توسط قاضی، از خود دفاع کنید؛ سوم در میان آنچه گفتید علت یا دلیلی برای سلب حق سرقفلی شما نیست؛ چهارم درباره دسترسی به موتورخانه و راه پله تنها در صورت بودن حقی در گذشته یا میزان ضرورت، مالک می تواند دسترسی داشته باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.